news-details

Zelenski: “Saldırıya uğrayan her ulusun adalete ihtiyacı vardır”

Zelenski, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Bugünkü Kanada Parlamentosu'nda yaptığım konuşmada, Rus işgalcilerin Ukrayna'ya yaptıklarının soykırım olduğunu vurguladım. Ve kazanmak istediğimizde, dünyayı bizi desteklemeye çağırdığımızda, bu sadece sıradan bir çatışmayla ilgili değil. Milyonlarca insanın hayatını kurtarmakla ilgili. Kelimenin tam anlamıyla sıradan kadınlar, erkekler, çocuklar, aileler ve topluluklar için fiziksel kurtuluşla ilgilidir. Rusya'nın Mariupol, Volnovakha, Bakhmut veya başka herhangi bir şehir veya köyü yok etmesi cezasız kalmamalı. Ukrayna'nın her yerinde, tüm Ukraynalılar için yaşam ve adalet hakim olmalıdır. Bu Rus saldırganlığı bizim zaferimizle sona ermeli ki, Rusya asla Ukrayna'ya soykırımı geri getirmesin ve bunu yapmaya kalkışmasın. Moskova kesin olarak kaybetmeli. Ve kaybedecek.

Ülkenizin en değerli özelliklerinden biri adaletin Kanada için boş bir kelime olmamasıdır. Sizinle ilgili son derece önemli bir gerçek de, hiçbir zaman nefret ve düşmanlık üzerine siyasi iddiaya girmemenizdir. Her zaman tarihin aydınlık tarafındasınız. Ancak sadece doğru tarafı seçmek hiçbir zaman yeterli değildir. Aynı zamanda lider olabilmeniz de gerekiyor. Ve sen do. Sen bir lidersin. Bunun için sana teşekkür ederim Kanada! Ukrayna'ya verdiğiniz siyasi destek için teşekkür ederiz. Bu gerçekten bir liderin desteğidir. Ve küresel ölçektedir. Kanada'nın Ukrayna'ya silah ve teçhizatla verdiği destek binlerce hayat kurtarmamızı sağladı. Buna hava savunma sistemleri, zırhlı araçlar, top mermileri ve mayın temizleme konusunda çok önemli yardımlar da dahildir. Teşekkür ederim!

Kanada'nın Rusya'ya karşı yaptırımlardaki liderliği, dünyadaki diğerlerini de sizin liderliğinizi takip etmeye gerçekten teşvik ediyor. Ukrayna hareketine NATO'ya yönelik son derece güçlü, yüzde 100 liderlik desteğiniz için özellikle minnettarım. Askerlerimizin eğitimine güçlü katılımınız için. Kanada'ya ekonomik desteğinden dolayı teşekkür ediyorum. Ukrayna'nın Rus nükleer yakıtına olan bağımlılığından kurtulmasına yardımcı olduğu için. Bu sadece bizim için bir ilerleme değil. Ortaklarımızla birlikte Ukrayna ve Kanada, şüpheli Rus nükleer teknolojileriyle bağları tamamen kesmenin gerçekçi olduğunu kanıtlıyor. Rusya, enerji kaynaklarını manipüle ederek başkalarının egemenliğini kırmaya çalışıyor. Ne kadar çok ulus Rus enerji kaynaklarından kurtulursa, dünyadaki enerji o kadar çabuk egemenliğe karşı bir silah değil, yalnızca bir enerji kaynağı haline gelecektir.

Bugün Başbakan Trudeau ile yaptığımız görüşmelerde, Kanada'nın G7'ye yönelik Rus varlıklarına el koyma çabalarını hızlandırma girişimini tartıştık. Rusya ve yandaşlarının savaş masraflarını karşılamak için kullandıkları fonlar, savaşın ve terörün yol açtığı zararın adil bir şekilde telafi edilmesi için kullanılmalıdır. Rusya'nın saldırı suçu ve onu takip eden tüm suçlar nedeniyle adalet önüne çıkarılması için aktif küresel çalışmaya ihtiyaç var. Her yaşamın korunmaya ihtiyacı vardır. Saldırıya uğrayan her ulusun adalete ihtiyacı vardır. Dünyanın buna ihtiyacı var. Böylece diğer potansiyel saldırganlar şunu görsün: Bir savaş, saldırganın lehine hükümlerle sona erer. Hepsinden önemlisi, Kanada, tamamen insani bir şey için sana teşekkür etmek istiyorum: Ukraynalıların burada, Kanada'da kendilerini evlerinde hissetmelerini sağlamak. Teşekkür ederim. Bu sadece tarihin mirası değil. Bu bir karakter mirasıdır.

Ukrayna Kanadalı topluluğu, Kanada'nın kaderi haline gelen milyonlarca Ukrayna kaderiyle ilgilidir. Özgürlük sever. Cesur. İçten gelen adalet çağrısıyla. Gittikleri her yerde konforu paylaşma, yıkma veya aşağılama değil, inşa etme ve yaratma becerisiyle. Ukrayna ve Kanada aynı: ayakta duruyoruz ve yaşam için savaşıyoruz. Kazanan soykırım değil Ukrayna olacaktır. Kazanan Kremlin değil halk olacak. Özgürlük ve adalet kazanacak. Bundan emin olabilirsin çünkü sen asla kötülüğe boyun eğmezsin.”

Hibya Haber Ajansı